19/04/2021

DZIEŃ ZIEMI 2021

W ramach działań na rzecz naszej planety Ziemi, zachęcam uczniów RSZ Szkoły Branżowej I Stopnia w Koninie do przeczytania umieszczonego poniżej tekstu zatytułowanego „Dzień Ziemi” oraz podjęcia następujących działań:

- cały czas systematycznie segreguj śmieci;

- oszczędzaj wodę i energię elektryczną;

- zużyty sprzęt elektroniczny oddawaj do specjalnie wyznaczonych punktów zbiórki;

- zużyte baterie wyrzucaj do specjalnych pojemników często przygotowanych i dostępnych w sklepach / marketach.

- przeterminowane leki wyrzucaj do specjalnych pojemników dostępnych w niektórych aptekach;

- na zakupy wybieraj się zawsze ze swoją torbą lub koszykiem i woreczkami wielokrotnego użytku na owoce i warzywa, aby nie korzystać z torebek foliowych;

- uświadamiaj innych o tym, jak ważne jest postępowanie przyjazne dla środowiska przyrodniczego;

Ponadto:

- zasadź drzewo, może być krzew, blisko miejsca swojego zamieszkania;

- pozbieraj śmieci w swojej okolicy i uporządkuj ją.

Staraj się, aby te działania były codziennością, a nie tylko jednorazową akcją.

Taka akcja to świetny sposób, aby uświadomić sobie, nauczyć się jak ważne jest dbanie o planetę Ziemię, nasze miejsce życia, nasz dom!!!

Zachęcam Was, drodzy uczniowie, do przygotowania foto relacji z podjętych przez Was działań (może być prezentacja w PowerPoint). Czekam również na Wasze zdjęcia z akcji sadzenia drzew oraz porządkowania swojej okolicy zamieszkania. Swoje prace przesyłajcie na adres email jolanta.marciniak@rsz.konin.pl do końca kwietnia. Udział w akcji będzie odnotowany i uwzględniony przy ocenie z zachowania. Zapraszam serdecznie!


Zapraszam do przeczytania poniższego tekstu o Dniu Ziemi.

Krótka historia obchodów Dnia Ziemi.

W latach siedemdziesiątych XX w. ustanowiono dwa święta o identycznej nazwie. Ten obchodzony 22 kwietnia powstał za sprawą nurtów proekologicznych w USA i został wypromowany przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona i dlatego Dzień Ziemi w Stanach Zjednoczonych jest obchodzony właśnie głównie 22 kwietnia. Kwietniowe obchody w kolejnych latach upowszechniły się, co sprawiło, że tę datę obchodów przyjmowało coraz więcej organizacji na całym świecie. W Polsce często nazywany jest także Światowym Dniem Ziemi.

Podczas obchodów Światowego Dnia Ziemi w Polsce organizowane są liczne konferencje i festyny ekologiczne połączone ze zbiórką odpadów opakowaniowych, elektroodpadów i baterii. Prowadzone są szeroko rozumiane działania edukacyjne angażujące setki tysięcy nauczycieli, studentów i partnerów, aby edukować i inspirować kolejne pokolenie liderów ochrony środowiska.

Dom dla wszystkich żywych stworzeń. Niepowtarzalna planeta, jedyna w swoim rodzaju we wszechświecie. Ziemia – arcydzieło stworzenia. Wszyscy używamy wszystkiego, co daje nam nasza planeta: wody, powietrza, światła słonecznego, temperatury, roślin, zwierząt, oceanów i gór. Niestety, Ziemia i całe środowisko są konsekwentnie niszczone przez nas – ludzi. Istotnie, dla każdego z nas bardzo ważne jest, abyśmy to zrozumieli i podjęli działania aby temu zapobiec. Dlatego Dzień Ziemi jest koniecznością.

Dlaczego obchodzimy Dzień Ziemi?

Dzień Ziemi obchodzony corocznie 22 kwietnia to doskonała okazja do upublicznienia stanu naszej planety. Dzień Ziemi powinien być znacznie dłuższy niż jeden dzień. To musi być historyczny moment, kiedy obywatele świata powstają w ramach wspólnego wezwania do kreatywności, innowacji, ambicji i odwagi, których potrzebujemy, aby sprostać naszemu kryzysowi klimatycznemu i wykorzystać ogromne możliwości jakie niesie przyszłość bezemisyjna.

Jak Dzień Ziemi pomaga środowisku?

Ziemia zyska dzięki np: posadzeniu setek milionów drzew w 32 krajach, rozpoczęciu Wielkiego Globalnego Sprzątania czy organizacji największych wydarzeń ekologicznych związanych z wolnością słowa w historii świata. Nie ma wątpliwości, że Dzień Ziemi to realna pomoc dla środowiska.

Dotacja unijna

Szkoła dla prawdziwych fachowców – kształcenie zawodowe młodzieży regionu konińskiego